pejzaż powojenny

Trochę się uspokoiło i mogę wreszcie zebrać myśli. Nie spodziewałem się takiego zainteresowania mediów, muszę powiedzieć, występującego głównie dzięki tematyce konkursu. Najtrudniejsze pytanie, na jakie musiałem odpowiedzieć (właściwie teraz głównie sam sobie) w trakcie ostatnich dwóch dni, brzmiało: Dlaczego narysował Pan komiks o Powstaniu?
Bo ja wiem dlaczego? (Dla pieniędzy, kurde).Właściwie narysowałem go około grudnia zeszłego roku, chyba głównie dlatego,że po narysowaniu komiksu na poprzedni konkurs chciałem to zrobić po swojemu. Nie zastanawiać się, czy spodoba to się dyrektorowi muzeum (którego przecież nie znam), czy będzie poprawne politycznie, czy nie. Opowiedzieć coś od siebie, bo tak naprawdę nigdy nie przekonała mnie żadna z narysowanych historii powstańczych, choćby oparta na kilku książkach, z faktami odwzorowanymi co do koloru spinki u krawata wujka postaci z drugiego planu na siódmym kadrze piątej planszy.
Przekonałby mnie może komiks narysowany przez jakiegoś powstańca, bo tak, to są po prostu martyrologiczne laurki w stylu apelowym.
Narysowałem, byłem zadowolony i postanowiłem wystartować z nim w konkursie.
Ucieszyło mnie, że nie jestem osamotniony w swoim pomyśle na komiks.
Trochę mnie zaskoczyła regulaminowa kwestia wzorowania się na przynajmniej jednej fotografii ze zbiorów muzeum, ale udało mi się znaleźć zdjęcie pustej ulicy.
Spotkałem się za to z zarzutem, dotyczacym użycia słowa
"zajebiści", jako niehistorycznego. Owszem, ale według mnie tak się może na dzisiejszy język przekładać to, jacy oni byli, albo raczej jak się czuli.

Tutaj Marcin Wilkowski zupełnie zaskoczył mnie pytaniami. Bardziej spodziewałem się czegoś w stylu: "czy pan to wszystko sam zrobił?"(mama pomagała), albo "jak to jest rysować komiksy?"(rysować komiksy jest fajnie).

8 komentarzy:

Anonimowy pisze...

rafał, to jest świetne. gratuluje z całego serca. to, co robisz jest doniosłe. chylę czoła.

//iwanicki

mist-eR Be pisze...

o matko boska

Kaj-Man pisze...

To nie jest tylko doniosłe. To jest zajebiste!

Anonimowy pisze...

Brat - wielki szacun za "sierpień" dla Ciebie. Duma mnie rozpiera ;)
Czy dziadek faktycznie w ten sposób Ci to przedstawiał ;)
Wielkie pozdro ode mnie i żonci
Bartek

mist-eR Be pisze...

Jak bawiłem się żołnierzykami na dywanie, to dziadek z wysokości fotela udzielał mi instrukcji, także wszystko się zgadza ;)

Anonimowy pisze...

...no... to naprawde...urocze...

A

Anonimowy pisze...

A gdzie można zobaczyć pełny komiks, bedie gdzies do kupienia, moze wersja elektroniczna?

mist-eR Be pisze...

Miała byc antologia pokonkursowa. Nie ma tymczasem, nie wiem, czy będzie. Przez 3 lata do publikacji ma prawo tylko Muzeum, więc na bloga, czy gdzieś, nie wrzucę.